AVX Corporation LD055C333KAB2A
LD055C333KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055C333KAB2A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
LD055C333KAB2A.pdf
Availability of LD055C333KAB2A
QUANTITY
LD055C333KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055C333KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055C333KAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055C333KAB2A
Related LinksLD055C3, LD055C333KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055C333KAB2A Details Description
Related parts for LD055C333KAB2A
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 96VWM 162.75VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 60"" datasheet.pdf