AVX Corporation LD055C562KAB2A
LD055C562KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055C562KAB2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
LD055C562KAB2A.pdf
Availability of LD055C562KAB2A
QUANTITY
LD055C562KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055C562KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055C562KAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055C562KAB2A
Related LinksLD055C5, LD055C562KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055C562KAB2A Details Description
Related parts for LD055C562KAB2A
OSC XO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
60711A102 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COB CXA2520 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf