AVX Corporation LD05YA103FAB2A
LD05YA103FAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD05YA103FAB2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
LD05YA103FAB2A.pdf
Availability of LD05YA103FAB2A
QUANTITY
LD05YA103FAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD05YA103FAB2A
Internal Part NumberEIS-LD05YA103FAB2A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD05YA103FAB2A
Related LinksLD05YA1, LD05YA103FAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD05YA103FAB2A Details Description
Related parts for LD05YA103FAB2A
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA644PV RF231 QFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .200" SNGL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 3POS 3MM IDC datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 26POS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 29 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf