AVX Corporation LD061A101GAB2A
LD061A101GAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061A101GAB2A
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
LD061A101GAB2A.pdf
Availability of LD061A101GAB2A
QUANTITY
LD061A101GAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061A101GAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061A101GAB2A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061A101GAB2A
Related LinksLD061A1, LD061A101GAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061A101GAB2A Details Description
Related parts for LD061A101GAB2A
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CHOKE WIDE BAND 2X1.5 TURN AXIAL datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 5MP RW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf