AVX Corporation LD061A102JAB4A
LD061A102JAB4A picture photo
Mfg. Part Number
LD061A102JAB4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
LD061A102JAB4A.pdf
Availability of LD061A102JAB4A
QUANTITY
LD061A102JAB4A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061A102JAB4A
Internal Part NumberEIS-LD061A102JAB4A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061A102JAB4A
Related LinksLD061A1, LD061A102JAB4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061A102JAB4A Details Description
Related parts for LD061A102JAB4A
MODULE RH TEMP ANALOG VOUT datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP datasheet.pdf
KIT CONN STD .093" SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 34POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf