AVX Corporation LD061C102MAB2A
LD061C102MAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061C102MAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
LD061C102MAB2A.pdf
Availability of LD061C102MAB2A
QUANTITY
LD061C102MAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061C102MAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061C102MAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061C102MAB2A
Related LinksLD061C1, LD061C102MAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061C102MAB2A Details Description
Related parts for LD061C102MAB2A
CONN HEADER .100 SINGL R/A 22POS datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 10POS .100" STR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf