AVX Corporation LD061C102MAB2A
LD061C102MAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061C102MAB2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
LD061C102MAB2A.pdf
Availability of LD061C102MAB2A
QUANTITY
LD061C102MAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061C102MAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061C102MAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061C102MAB2A
Related LinksLD061C1, LD061C102MAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061C102MAB2A Details Description
Related parts for LD061C102MAB2A
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 710MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 61A LFPAK datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .254M datasheet.pdf