AVX Corporation LD061C562JAB2A
LD061C562JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD061C562JAB2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
LD061C562JAB2A.pdf
Availability of LD061C562JAB2A
QUANTITY
LD061C562JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD061C562JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD061C562JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD061C562JAB2A
Related LinksLD061C5, LD061C562JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD061C562JAB2A Details Description
Related parts for LD061C562JAB2A
IC TXRX TRANSL DUAL 8BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MINI UNIV-MNL BLK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CABLE FOR MC MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 13.84MM datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 21 F 12" YEL FLOAT datasheet.pdf