AVX Corporation LD066D106KAB2A
LD066D106KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD066D106KAB2A
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
LD066D106KAB2A.pdf
Availability of LD066D106KAB2A
QUANTITY
LD066D106KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD066D106KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD066D106KAB2A
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD066D106KAB2A
Related LinksLD066D1, LD066D106KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD066D106KAB2A Details Description
Related parts for LD066D106KAB2A
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC DECODER STEREO PLL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.440" 5MM 3LD datasheet.pdf
MINI FIT HDR ASSY 4POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf