AVX Corporation LD06GA100JAB1A
LD06GA100JAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD06GA100JAB1A
Brief Description
CAP CER 10PF 2KV NP0 1206
Datasheet Download
LD06GA100JAB1A.pdf
Availability of LD06GA100JAB1A
QUANTITY
LD06GA100JAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD06GA100JAB1A
Internal Part NumberEIS-LD06GA100JAB1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD06GA100JAB1A
Related LinksLD06GA1, LD06GA100JAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD06GA100JAB1A Details Description
Related parts for LD06GA100JAB1A
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR TURBINE LOW FLOW TYPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO 802.15.4 63MW PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf