AVX Corporation LD08AA560JAB1A
LD08AA560JAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD08AA560JAB1A
Brief Description
CAP CER 56PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
LD08AA560JAB1A.pdf
Availability of LD08AA560JAB1A
QUANTITY
LD08AA560JAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD08AA560JAB1A
Internal Part NumberEIS-LD08AA560JAB1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD08AA560JAB1A
Related LinksLD08AA5, LD08AA560JAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD08AA560JAB1A Details Description
Related parts for LD08AA560JAB1A
CONN JACK TEST HORIZ INSUL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 512 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf