AVX Corporation LD105C105KAB2A
LD105C105KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD105C105KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
LD105C105KAB2A.pdf
Availability of LD105C105KAB2A
QUANTITY
LD105C105KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD105C105KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD105C105KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD105C105KAB2A
Related LinksLD105C1, LD105C105KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD105C105KAB2A Details Description
Related parts for LD105C105KAB2A
PTC RESETTABLE 49MA 380V RAD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC AUDIO DRIVER PWM 16-SOIC datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 200V DBS datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf