ST LD1085D2M18R
LD1085D2M18R picture photo
Mfg. Part Number
LD1085D2M18R
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A D2PAK
Datasheet Download
LD1085D2M18R.pdf
Availability of LD1085D2M18R
QUANTITY
LD1085D2M18R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1085D2M18R
Internal Part NumberEIS-LD1085D2M18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD1085XX18 View All Specifications
LD1085XX18 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageD2PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1085D2M18R
Related LinksLD1085, LD1085D2M18R Datasheet, ST Distributor
LD1085D2M18R Details Description
Related parts for LD1085D2M18R
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE CLASS L 450A 600VAC/DC datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER PCB MOUNT datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf