ST LD1086D2M33
LD1086D2M33 picture photo
Mfg. Part Number
LD1086D2M33
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK
Datasheet Download
LD1086D2M33.pdf
Availability of LD1086D2M33
QUANTITY
LD1086D2M33 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1086D2M33
Internal Part NumberEIS-LD1086D2M33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageD2PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1086D2M33
Related LinksLD108, LD1086D2M33 Datasheet, ST Distributor
LD1086D2M33 Details Description
Related parts for LD1086D2M33
IDC CABLE - CKR20G/AE20M/CKR20G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC UP/DOWN COUNTR BINARY 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EJ-2 DBL LOCK PLUG 2P ASSY D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD datasheet.pdf
NEEDLE NOSE PLIER 546E datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
MICROPOWER 1.22V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf