ST LD1086DT25TR
LD1086DT25TR picture photo
Mfg. Part Number
LD1086DT25TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A DPAK
Datasheet Download
LD1086DT25TR.pdf
Availability of LD1086DT25TR
QUANTITY
LD1086DT25TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1086DT25TR
Internal Part NumberEIS-LD1086DT25TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD1086XX25 View All Specifications
LD1086XX25 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1086DT25TR
Related LinksLD1086, LD1086DT25TR Datasheet, ST Distributor
LD1086DT25TR Details Description
Related parts for LD1086DT25TR
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/MKS20K datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf