AVX Corporation LD10AA331KAB1A
LD10AA331KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD10AA331KAB1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
LD10AA331KAB1A.pdf
Availability of LD10AA331KAB1A
QUANTITY
LD10AA331KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD10AA331KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD10AA331KAB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD10AA331KAB1A
Related LinksLD10AA3, LD10AA331KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD10AA331KAB1A Details Description
Related parts for LD10AA331KAB1A
TERMINAL BLOCK GROUNDING 12MM datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 28MH PC MNT datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 1-STAGE 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A WIRE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6 OHM 1206 datasheet.pdf
GDT 1800V 20% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 50MA 48V datasheet.pdf