AVX Corporation LD12AA221JAB1A
LD12AA221JAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD12AA221JAB1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
LD12AA221JAB1A.pdf
Availability of LD12AA221JAB1A
QUANTITY
LD12AA221JAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD12AA221JAB1A
Internal Part NumberEIS-LD12AA221JAB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD12AA221JAB1A
Related LinksLD12AA2, LD12AA221JAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD12AA221JAB1A Details Description
Related parts for LD12AA221JAB1A
INSRT/EXTRCT PCB 2.00" .125" NAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
IC CAN TXRX FAULT-TOL 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY POWER 240V datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
LED PMI YELLOW 24V W/CONN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf