AVX Corporation LD12AC103JAB1A
LD12AC103JAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD12AC103JAB1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
LD12AC103JAB1A.pdf
Availability of LD12AC103JAB1A
QUANTITY
LD12AC103JAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD12AC103JAB1A
Internal Part NumberEIS-LD12AC103JAB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD12AC103JAB1A
Related LinksLD12AC1, LD12AC103JAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD12AC103JAB1A Details Description
Related parts for LD12AC103JAB1A
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 52POS datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf