ST LD29080DT25R
LD29080DT25R picture photo
Mfg. Part Number
LD29080DT25R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.8A DPAK
Datasheet Download
LD29080DT25R.pdf
Availability of LD29080DT25R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD29080DT25R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD29080DT25R
Internal Part NumberEIS-LD29080DT25R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD29080XX25 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD29080DT25R
Related LinksLD2908, LD29080DT25R Datasheet, ST Distributor
LD29080DT25R Details Description
Related parts for LD29080DT25R
FIXED IND 82UH 3.175A 66 MOHM TH datasheet.pdf
KIT NANO-CLIP 6 CLIPS YELLOW datasheet.pdf
LCD MODULE 20X2 CHAR TRANSF TN datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V TO220FPAB datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 LW SN datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
BRASS M18,TRANS,2M,AX, PNP, PW datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X30MM 85C 8000H datasheet.pdf