ST LD29300D2M33R
LD29300D2M33R picture photo
Mfg. Part Number
LD29300D2M33R
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK
Datasheet Download
LD29300D2M33R.pdf
Availability of LD29300D2M33R
QUANTITY
LD29300D2M33R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD29300D2M33R
Internal Part NumberEIS-LD29300D2M33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD29300D2M33R
Related LinksLD2930, LD29300D2M33R Datasheet, ST Distributor
LD29300D2M33R Details Description
Related parts for LD29300D2M33R
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 56.8KHZ datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf