ST LD29300V80
LD29300V80 picture photo
Mfg. Part Number
LD29300V80
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 8V 3A TO220AB
Datasheet Download
LD29300V80.pdf
Availability of LD29300V80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD29300V80 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD29300V80
Internal Part NumberEIS-LD29300V80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD29300V80
Related LinksLD293, LD29300V80 Datasheet, ST Distributor
LD29300V80 Details Description
Related parts for LD29300V80
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/20V 1.5A TSMT6 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-9V OUT 1W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10S OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS IPASSTM R/A SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf