ST LD2979M38TR
LD2979M38TR picture photo
Mfg. Part Number
LD2979M38TR
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LD2979M38TR.pdf
Availability of LD2979M38TR
QUANTITY
LD2979M38TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LD2979M38TR
Internal Part NumberEIS-LD2979M38TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD2979M38TR
Related LinksLD297, LD2979M38TR Datasheet, ST Distributor
LD2979M38TR Details Description
Related parts for LD2979M38TR
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE PANEL MT datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TOWER SYSTEM KIT K60F120M datasheet.pdf
RES 3.3K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf