ST LD2981ABU18TR
LD2981ABU18TR picture photo
Mfg. Part Number
LD2981ABU18TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT89-3
Datasheet Download
LD2981ABU18TR.pdf
Availability of LD2981ABU18TR
QUANTITY
LD2981ABU18TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LD2981ABU18TR
Internal Part NumberEIS-LD2981ABU18TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD2981ABU18TR
Related LinksLD2981, LD2981ABU18TR Datasheet, ST Distributor
LD2981ABU18TR Details Description
Related parts for LD2981ABU18TR
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 0804 datasheet.pdf
RESONATOR SAW CER 315MHZ SMD datasheet.pdf
CAP 50F -10% +20% 2.3V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 30"W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf