ST LD39015M33R
LD39015M33R picture photo
Mfg. Part Number
LD39015M33R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LD39015M33R.pdf
Availability of LD39015M33R
QUANTITY
LD39015M33R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD39015M33R
Internal Part NumberEIS-LD39015M33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD39015XX33 View All Specifications
Featured ProductLD39015xx Series Voltage Regulator
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD39015M33R
Related LinksLD390, LD39015M33R Datasheet, ST Distributor
LD39015M33R Details Description
Related parts for LD39015M33R
JUMPER-H2728TR/C2064V/H2728TR10" datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 20MA 410 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN AC VERT 6.3MM TAB FLANGE MT datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf