ST LD39030SJ28R
LD39030SJ28R picture photo
Mfg. Part Number
LD39030SJ28R
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4FLIPCHIP
Datasheet Download
LD39030SJ28R.pdf
Availability of LD39030SJ28R
QUANTITY
LD39030SJ28R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD39030SJ28R
Internal Part NumberEIS-LD39030SJ28R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UFBGA, FCBGA
Supplier Device Package4-FlipChip
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD39030SJ28R
Related LinksLD3903, LD39030SJ28R Datasheet, ST Distributor
LD39030SJ28R Details Description
Related parts for LD39030SJ28R
TRANS NPN DARL 100V 8A TO220AB datasheet.pdf
HDC-C-M5-SM2.5AG datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 6DB datasheet.pdf