ST LD3985G33R
LD3985G33R picture photo
Mfg. Part Number
LD3985G33R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
LD3985G33R.pdf
Availability of LD3985G33R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD3985G33R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD3985G33R
Internal Part NumberEIS-LD3985G33R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD3985XX33 View All Specifications
LD3985XX33 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD3985G33R
Related LinksLD398, LD3985G33R Datasheet, ST Distributor
LD3985G33R Details Description
Related parts for LD3985G33R
RES SMD 0.1 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PMI CAP CYLIND YLW 15/32 TRANSL datasheet.pdf
FIXED IND 7.4NH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf