ST LD59015C33R
LD59015C33R picture photo
Mfg. Part Number
LD59015C33R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT323-5
Datasheet Download
LD59015C33R.pdf
Availability of LD59015C33R
QUANTITY
LD59015C33R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD59015C33R
Internal Part NumberEIS-LD59015C33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD59015XX33 View All Specifications
LD59015XX33 View All Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSOT-323-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD59015C33R
Related LinksLD590, LD59015C33R Datasheet, ST Distributor
LD59015C33R Details Description
Related parts for LD59015C33R
UPS 525VA 300W 120V 6OUT W/RJ11 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
1447B163 W/CANADA SPPLIED LABEL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 67MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf