NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6805K/20P,115
LD6805K/20P,115 picture photo
Mfg. Part Number
LD6805K/20P,115
Brief Description
IC REG LDO 2V 0.15A 4HUSON
Datasheet Download
LD6805K/20P,115.pdf
Availability of LD6805K/20P,115
QUANTITY
LD6805K/20P,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6805K/20P,115
Internal Part NumberEIS-LD6805K/20P,115
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN Design/SpecificationLD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HUSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6805K/20P,115
LD6805K/20P,115 Details Description
Related parts for LD6805K/20P,115
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG BLACK 328.1' datasheet.pdf
FZ4 HG S-HISPD BOX 4-CAM.NPN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK TII datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf