NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806CX4/21P,315
LD6806CX4/21P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806CX4/21P,315
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.2A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6806CX4/21P,315.pdf
Availability of LD6806CX4/21P,315
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6806CX4/21P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806CX4/21P,315
Internal Part NumberEIS-LD6806CX4/21P,315
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806CX4/21P,315
LD6806CX4/21P,315 Details Description
Related parts for LD6806CX4/21P,315
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/4NPT 5V datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CLICK datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
LED LM362A COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM HER DIFF 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf