NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806CX4/28H,315
LD6806CX4/28H,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806CX4/28H,315
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6806CX4/28H,315.pdf
Availability of LD6806CX4/28H,315
QUANTITY
LD6806CX4/28H,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806CX4/28H,315
Internal Part NumberEIS-LD6806CX4/28H,315
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806CX4/28H,315
LD6806CX4/28H,315 Details Description
Related parts for LD6806CX4/28H,315
JUMPER-H1507TR/A3049Y/H1507TR 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI-D 68POS R/A RECPT datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf