NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806CX4/28P,315
LD6806CX4/28P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806CX4/28P,315
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6806CX4/28P,315.pdf
Availability of LD6806CX4/28P,315
QUANTITY
LD6806CX4/28P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806CX4/28P,315
Internal Part NumberEIS-LD6806CX4/28P,315
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806CX4/28P,315
LD6806CX4/28P,315 Details Description
Related parts for LD6806CX4/28P,315
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DSUB MA STR SOLDER CONTACT COAX datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC SIP 20A 0.591-5VOUT datasheet.pdf
680UF 100V 21X38MM 105C 10000H datasheet.pdf