NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/12H,125
LD6806TD/12H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/12H,125
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/12H,125.pdf
Availability of LD6806TD/12H,125
QUANTITY
LD6806TD/12H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/12H,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/12H,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/12H,125
LD6806TD/12H,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/12H,125
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
LCD GRAPH MOD 128X64 COG WHT LED datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 200V 1470A K-PUK datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf