NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/13P,125
LD6806TD/13P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/13P,125
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.3V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/13P,125.pdf
Availability of LD6806TD/13P,125
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6806TD/13P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/13P,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/13P,125
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/13P,125
LD6806TD/13P,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/13P,125
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
PUSH BUTTON MNT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 48V datasheet.pdf