NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/29P,125
LD6806TD/29P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/29P,125
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/29P,125.pdf
Availability of LD6806TD/29P,125
QUANTITY
LD6806TD/29P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/29P,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/29P,125
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/29P,125
LD6806TD/29P,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/29P,125
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 190PS .050" SLD datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLUE 2/PACK datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M M12 CONN datasheet.pdf
ANT CBL ASSY 1.13MM UFL TO IU.FL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT CRIMP PIN datasheet.pdf
SENSOR 8CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS.166 datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 90 POS 100 C/L datasheet.pdf