NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6815TD/12P,125
LD6815TD/12P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6815TD/12P,125
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
LD6815TD/12P,125.pdf
Availability of LD6815TD/12P,125
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6815TD/12P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6815TD/12P,125
Internal Part NumberEIS-LD6815TD/12P,125
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6815TD/12P,125
LD6815TD/12P,125 Details Description
Related parts for LD6815TD/12P,125
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
RES MO 2W 75K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM PNL MNT SHLD 14POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
37 POS SPRING LATCH D-SUB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf