NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6815TD/15P,125
LD6815TD/15P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6815TD/15P,125
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
LD6815TD/15P,125.pdf
Availability of LD6815TD/15P,125
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6815TD/15P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6815TD/15P,125
Internal Part NumberEIS-LD6815TD/15P,125
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6815TD/15P,125
LD6815TD/15P,125 Details Description
Related parts for LD6815TD/15P,125
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FF1136 MECHANICAL SAMPLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
PUSHER HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf