NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6815TD/28H,125
LD6815TD/28H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6815TD/28H,125
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
LD6815TD/28H,125.pdf
Availability of LD6815TD/28H,125
QUANTITY
LD6815TD/28H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6815TD/28H,125
Internal Part NumberEIS-LD6815TD/28H,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6815TD/28H,125
LD6815TD/28H,125 Details Description
Related parts for LD6815TD/28H,125
FIXED IND 100UH 1.05A 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 21C P 20" YEL FLOAT NI datasheet.pdf