NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6816CX4/12P,315
LD6816CX4/12P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6816CX4/12P,315
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6816CX4/12P,315.pdf
Availability of LD6816CX4/12P,315
QUANTITY
LD6816CX4/12P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6816CX4/12P,315
Internal Part NumberEIS-LD6816CX4/12P,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.045V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6816CX4/12P,315
LD6816CX4/12P,315 Details Description
Related parts for LD6816CX4/12P,315
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
TRIPLE BANANA JACK W/MT BASE BLK datasheet.pdf
ADJUST. REL. CLAMP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 2.5V 20% 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 200A 700VAC datasheet.pdf
RES 3.73K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf