NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6816CX4/18H,315
LD6816CX4/18H,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6816CX4/18H,315
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6816CX4/18H,315.pdf
Availability of LD6816CX4/18H,315
QUANTITY
LD6816CX4/18H,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6816CX4/18H,315
Internal Part NumberEIS-LD6816CX4/18H,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.045V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6816CX4/18H,315
LD6816CX4/18H,315 Details Description
Related parts for LD6816CX4/18H,315
CONN CARD EXTEND 150POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Single-Wire Dimming 20mA Backlight, Camera Flash 10-TMLF (2x2) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
1500 VDC 25 AMP INLINE MIDGET FU datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
120000UF 15V 76X143 85C ST datasheet.pdf