NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6816CX4/25P,315
LD6816CX4/25P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6816CX4/25P,315
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6816CX4/25P,315.pdf
Availability of LD6816CX4/25P,315
QUANTITY
LD6816CX4/25P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6816CX4/25P,315
Internal Part NumberEIS-LD6816CX4/25P,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.045V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6816CX4/25P,315
LD6816CX4/25P,315 Details Description
Related parts for LD6816CX4/25P,315
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RAIL FRAME LOC 1.6"X6.5" ALUM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A SMC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 400MA 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf