NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6816CX4/27P,315
LD6816CX4/27P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6816CX4/27P,315
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6816CX4/27P,315.pdf
Availability of LD6816CX4/27P,315
QUANTITY
LD6816CX4/27P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6816CX4/27P,315
Internal Part NumberEIS-LD6816CX4/27P,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.045V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6816CX4/27P,315
LD6816CX4/27P,315 Details Description
Related parts for LD6816CX4/27P,315
PCB COPPER CLAD POS 3X4.5"1 SIDE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10 POS STRGHT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2.54MM T/H datasheet.pdf