NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6816CX4/28P,315
LD6816CX4/28P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6816CX4/28P,315
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6816CX4/28P,315.pdf
Availability of LD6816CX4/28P,315
QUANTITY
LD6816CX4/28P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6816CX4/28P,315
Internal Part NumberEIS-LD6816CX4/28P,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.045V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6816CX4/28P,315
LD6816CX4/28P,315 Details Description
Related parts for LD6816CX4/28P,315
CAP CER 10000PF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
TERM FORK INSUL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TIMING LINE CARD 64-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 755MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 15POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF A datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
2200UF 100V 35X80MM 85C 20000H datasheet.pdf