NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836CX4/12H,315
LD6836CX4/12H,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836CX4/12H,315
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6836CX4/12H,315.pdf
Availability of LD6836CX4/12H,315
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6836CX4/12H,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836CX4/12H,315
Internal Part NumberEIS-LD6836CX4/12H,315
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.09V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836CX4/12H,315
LD6836CX4/12H,315 Details Description
Related parts for LD6836CX4/12H,315
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 100V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IGBT MOD CMPCT 600V 200A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 4A MED datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 33V SNT-4A datasheet.pdf