NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836CX4/18H,315
LD6836CX4/18H,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836CX4/18H,315
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6836CX4/18H,315.pdf
Availability of LD6836CX4/18H,315
QUANTITY
LD6836CX4/18H,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836CX4/18H,315
Internal Part NumberEIS-LD6836CX4/18H,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.09V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836CX4/18H,315
LD6836CX4/18H,315 Details Description
Related parts for LD6836CX4/18H,315
ASSEMBLY 8 POSITION 8 CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 4.5A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2924 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf