NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836CX4/22P,315
LD6836CX4/22P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836CX4/22P,315
Brief Description
IC REG LDO 2.2V 0.3A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6836CX4/22P,315.pdf
Availability of LD6836CX4/22P,315
QUANTITY
LD6836CX4/22P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836CX4/22P,315
Internal Part NumberEIS-LD6836CX4/22P,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.09V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836CX4/22P,315
LD6836CX4/22P,315 Details Description
Related parts for LD6836CX4/22P,315
CONN HEADER .100" 30POS VERT T/H datasheet.pdf
GUIDE WIRE datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf