NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836CX4/29P,315
LD6836CX4/29P,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836CX4/29P,315
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6836CX4/29P,315.pdf
Availability of LD6836CX4/29P,315
QUANTITY
LD6836CX4/29P,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836CX4/29P,315
Internal Part NumberEIS-LD6836CX4/29P,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.09V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836CX4/29P,315
LD6836CX4/29P,315 Details Description
Related parts for LD6836CX4/29P,315
IC SUPER MPU 4.65 100MA 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 100MA 950 MOHM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE DUCT 3SIDE BRC TRUMPET datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf