NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836TD/14P,125
LD6836TD/14P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836TD/14P,125
Brief Description
IC REG LDO 1.4V 0.3A 5TSOP
Datasheet Download
LD6836TD/14P,125.pdf
Availability of LD6836TD/14P,125
QUANTITY
LD6836TD/14P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836TD/14P,125
Internal Part NumberEIS-LD6836TD/14P,125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.4V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836TD/14P,125
LD6836TD/14P,125 Details Description
Related parts for LD6836TD/14P,125
CONN PLUG 12POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" GOLD datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 166.5 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
LED 660NM RED 48-130V BA15D datasheet.pdf
500 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf