NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836TD/29P,125
LD6836TD/29P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836TD/29P,125
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A 5TSOP
Datasheet Download
LD6836TD/29P,125.pdf
Availability of LD6836TD/29P,125
QUANTITY
LD6836TD/29P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836TD/29P,125
Internal Part NumberEIS-LD6836TD/29P,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836TD/29P,125
LD6836TD/29P,125 Details Description
Related parts for LD6836TD/29P,125
PHOTO TRANS BLACK LEN 860NM SIDE datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT WM BL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RECEPT STR 20POS 1.27MM datasheet.pdf