KEMET LDEEC2470JA5N00
LDEEC2470JA5N00 picture photo
Mfg. Part Number
LDEEC2470JA5N00
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC 1812
Datasheet Download
LDEEC2470JA5N00.pdf
Availability of LDEEC2470JA5N00
QUANTITY
LDEEC2470JA5N00 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDEEC2470JA5N00
Internal Part NumberEIS-LDEEC2470JA5N00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesLDE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.130" W (4.70mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesHigh Temperature
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDEEC2470JA5N00
Related LinksLDEEC24, LDEEC2470JA5N00 Datasheet, KEMET Distributor
LDEEC2470JA5N00 Details Description
Related parts for LDEEC2470JA5N00
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT323-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 100POS datasheet.pdf
FQIS BOLT-ON WITH CARRIER datasheet.pdf
TERM BLOCK BARRIER datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 30V 120-277 datasheet.pdf