ST LDK130C29R
LDK130C29R picture photo
Mfg. Part Number
LDK130C29R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A SOT323-5
Datasheet Download
LDK130C29R.pdf
Availability of LDK130C29R
QUANTITY
LDK130C29R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDK130C29R
Internal Part NumberEIS-LDK130C29R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSOT-323-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDK130C29R
Related LinksLDK13, LDK130C29R Datasheet, ST Distributor
LDK130C29R Details Description
Related parts for LDK130C29R
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SIP 33W 0.75-3.63V datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf